Nestává se často, aby žáci českolipských škol měli příležitost vidět ve svém městě klasická mistrovská díla ve špičkovém provedení nejslavnějších světových scén. V letos v rámci festivalu Lípa Musica byl pro ně organizátory vybrán a zařazen do programu festivalu filmový záznam v 3D jednoho z nejznámějších světových klasických baletů „Louskáček“ od P. I. Čajkovského v nastudování petrohradského Mariinského divadla.

Když jsme dostali nabídku zúčastnit se tohoto představení v kině Crystal, chvíli jsme váhali, zda našim žákům film nabídnout. Budou mít zájem a chuť? Budou tomu rozumět? Ale pak jsme si řekli, že pokud nedostanou ani příležitost tento druh umění shlédnout, těžko si k němu najdou cestu. A tak jsme dětem naší školy – Tyršovky – film nabídli. A byli jsme mile překvapeni, že zájem mělo 52 dětí. Řada z nich byla na baletu poprvé v životě. Samozřejmě jsme děti předem připravili na to, co je čeká, aby nebyly ničím zaskočeny. Představení je přivedlo do pohádkového vánočního příběhu a my jsme s uspokojením sledovali, že naše děti film – balet upoutal.

Druhý den jsme se žáků ptali na dojmy ze včerejšího představení. Všichni shodně mluvili o krásném zážitku, líbilo se všechno – dokonalý tanec, kostýmy, kulisy, účinkování dětí, hudba i samotný příběh. Jsou rádi, že představení viděli a třeba zase někdy podobnou příležitost využijí. My děkujeme organizátorům, že na děti myslí a zajistili pro ně tento zážitek.