002Když paní učitelka Filipová naplánovala a objednala exkurzi do Německa na pátek 6.12.2013 – do slavné Míšeňské porcelánky (nejstarší v Evropě) a na drážďanské vánoční trhy tzv. Striezelmarkt – jedny z nejstarších v Evropě, určitě neplánovala, že současně s námi zavítá do Německa orkán Xaver.

Přestože více řádil na severu Německa, ukázal i nám na jihu svou sílu. Už cestou tam jsme cítili nárazy vichřice do autobusu, potom, když jsme vystoupili ven, opíral se do nás, profukoval bundy i čepice. Ale vydrželi jsme!!!

Míšeňská porcelánka nás všechny okouzlila, výklad a ukázky ruční práce umělců nás přesvědčily o tom, že cena každého výrobku je opravdu dána obrovskou piplačkou a mistrovským zvládnutím profese. Však je vidět na fotografiích, jak pozorně všichni sledovali každý pohyb či tah štětce umělců.

Po prohlídce porcelánky jsme se přesunuli do Drážďan, řidič zaparkoval autobus v centru města a my jsme došli (stále za silného větru) na Striezelmarkt. Letos se konal již po 579. a když jsme si přepočítali, kdy vlastně tyto trhy začaly – došli jsme k datu 1434 – to znamená do doby, kdy u nás bojovali husité!!! To je již pořádná tradice! Trhy jsme si prošli, vychutnávali si jejich atmosféru, nakoupili drobné dárky a mlsy a promrzlí a vyfoukaní jsme se sešli na srazu „pod hodinami“. Společně jsme se ještě vydali do obchodního domu Karstadt, kde jsme se ohřáli, dokoupili, co jsme ještě potřebovali a potom jsme už šli k autobusu, který na nás čekal na parkovišti. Cestou domů stále řádila vichřice, ale to už jsme ani nevnímali – nebo jsme si zvykli? Hlavně, že jsme dobře dojeli domů.

 M. Filipová