Na středu 4. června se většina našich šesťáků hodně těšila – jejich třídy se totiž vypravily na výlet do Saurierparku v SRN v Kleinwelce.

Kleinwelka je malá obec, která leží na sever od našich hranic kousek od městečka Bautzen (Budyšín). Děti se dozvěděly, že je to hlavní město Lužických Srbů, příslušníků slovanského národa, kteří zde žijí po staletí a jejichž počet se stále snižuje. A opravdu jsme všichni sledovali dvojjazyčné nápisy na dopravních značkách podél silnice.

Brzy jsme dojeli na místo. Park nás ohromil množstvím soch pravěkých ještěrů a dalších živočichů (i pralidí) – všechny jsou vyhotoveny ve skutečné velikosti, ve velmi věrné podobě a v typické činnosti. Nejvíce se ale všem líbily nápadité originální kolotoče, prolézačky, houpačky a provazové dráhy, které autoři – architekti celého parku všude rozmístili a kterých si všichni náležitě užívali.

Druhým cílem našeho výletu bylo „bludiště“ (Irrgarten) – největší v celém Německu a asi jedno z největších v Evropě. Na ploše velké asi jako fotbalové hřiště jsou vysázeny a sestříhány okrasné keře tak, aby tvořily cestičky, které vedou ke konci – k mostu uprostřed bludiště. Někteří naši žáci se zamotali v cestičkách tak, že to vypadalo, že tam budou muset přenocovat, ale nakonec došli úplně všichni!

Až na drobné šrámy z prolézaček a dvoje natržené kalhoty se nikomu nic vážného nestalo a spokojenost s výletem korunovaly nákupy v jednom z německých nákupních center. A tak jsme si z výletu odvezli kromě nových znalostí v němčině hodně hezkých zážitků, fotek a také drobné dárky pro své blízké. A těšíme se, že se v příštím roce zase někam vypravíme!

M. Filipová