V předvánočním čase se naše třída vypravila na poslední exkurzi letošního kalendářního roku – navštívili jsme brusírnu skleněných perel a kozí farmu v Pěnčíně.Když jsme odjížděli, v České Lípě pršelo. Když jsme v Pěnčíně vystupovali z autobusu, všude ležel sníh a z cesty byla klouzačka. Hned jsme si ji vyzkoušeli, někteří hodně zblízka. Prohlédli jsme si kozí farmu, malou místní ZOO a sýrárnu,tady jsme měli připravenou ochutnávku kozích a ovčích sýrů a jogurtů. Taky jsme si mohli zakoupit různé výrobky i suvenýry.

Pak jsme přešli do brusírny perel, kde jsme si prohlédli technologii výroby a zušlechťování skleněných korálků a v dílničce jsme si vyrobili krásné náramky. V místním obchůdku jsme si za zbylé korunky koupili skleněné drobnosti (opravdu nešlo odolat, byly krásné). Většina z nás si je schovala jako dárek pro své nejbližší.

I tato exkurze byla součástí třídního projektu „Řemesla starých mistrů“.