Ve středu 16. března se v naší třídě uskutečnil projektový den. Téma ke zpracování jsme neměli zrovna lehké. V rámci dějepisu v současné době probíráme život v Protektorátu Čechy a Morava a do karet nám také nahrála panelová výstava na téma terezínských židovských děvčat, která je ve škole k vidění. Během projektového dne se děti seznámily se základními pojmy – holocaust, ghetto, transport, a také se základní charakteristikou judaismu. Přečetly si informace o pokoji 28, ale také o jednotlivých dívkách, které v něm v rozmezí let 1941 – 1944 žily. Dozvěděly se mnoho informací o životě dětí v terezínském ghettu, které, krom války, řešily i běžné starosti – vzdělávání, první lásky, přátelství a záliby, kterých nebylo málo. Přečetli jsme si ukázky slohových prací, ale také jsme zhlédli videodokument, v němž vystupovala přeživší holocaustu, Anna Flachová zvaná Flaška. Cílem projektu byla skupinová spolupráce, prohloubení představ o minulosti, tvorba medailonků děvčat z pokoje 28 a jejich kreativní ztvárnění. Výsledek práce jsme si vyvěsili ve třídě na nástěnku. Dětem se medailonky velmi povedly a věřím, že v nás bude téma projektu rezonovat ještě dlouhou dobu.

Zelenková J., tř. uč.