Dnes jsme společně 8.A a 9.A vyrazili na dny GIS do Liberce, neboli dny geografického informačního systému, které se každoročně oslavují na Technické univerzitě v Liberci. Na krátké přednášce nám bylo vysvětleno, co to vlastně GISy jsou a že se s nimi setkáváme v každodenním životě aniž bychom o tom vlastně věděli. Přednáška byla vedená jako dialog a žáci se měli zamyslet nad problémy Českolipska, co se jim v místě jejich bydliště nelíbí a především najít vhodné řešení jak se s tímto problémem vypořádat.

V druhé části exkurze jsme vyrazili na několik stanovišť, kde se žáci setkali s profesionálními vojáky nebo hasiči a viděli, jakým způsobem používají mapy pro své operace a zásahy, pracovníky z magistrátu, díky nim nakoukli do územního plánování, které si měli šanci také vyzkoušet. Viděli jsme zde i práci 3D tiskárny, která tiskla nejvyšší horu Japonska Fudži. Dále 3D model povrchu Libereckého kraje, šlapací mapy a především spoustu dalších, počítačových map obsahující nespočet dat a právě o tom celé GISy jsou. Nápomocni nám při těchto aktivitách byli vysokoškolští studenti aplikované geografie z přírodovědně-humanitní a pedagogické fakulty. Dnešní poznatky určitě využijeme v hodinách zeměpisu.

Tímto bychom rádi poděkovali celému týmu Technické univerzity za skvěle připravený program.