Již 4 roky, od třetí třídy, se žáci letošní 7.C znají s dětmi z Ostschule v Geře. Němečtí kamarádi  k nám jezdí na výlety, školy si vyměňují  obrázky, které zdobí chodby, děti se pokouší dopisovat si německy či anglicky, německé děti se u nás učí základy češtiny  a při osobních setkáních si zase naše děti upevňují základy němčiny. Letos škola v Geře slaví 111 výročí založení a své kamarády z České Lípy pozvali, aby s nimi jejich „jedničkové“ výročí oslavili.

Ve čtvrtek jsme vyrazili (11dětí ze 7.C a učitelky p. Volná a p. Filipová) na dalekou cestu do Gery. Jeli jsme vlakem a přestože se cestou 3x přestupovalo, zvládli jsme cestu výborně. V Geře na nás  čekali p. Sommer a ještě jeden jeho kamarád s auty na nádraží, naložili nás do aut a převezli ke škole, kde za pár chvil začala ta velká sláva. My jsme si pro přátele také připravili dárky – 2 nádherné keramické kachle z naší školní keramické dílny, leporelo s kreslenými obrázky 7.C a ještě plánek Českolipska s popisky v němčině. A ještě jsme byli připraveni zazpívat s německými dětmi naši českou Ach synku, synku a Majda Krausová přednesla německy náš pozdrav a gratulaci. Oslava začala v 15.00 hodin projevem ředitele školy a starostky města, potom jsme vystoupili my a pak již následoval program německých žáků. Po oficiální části následoval raut ve velkém stanu na hřišti za školou. Občerstvení nám přišlo k chuti, před námi byla procházka do nedalekého lesa s krásným výhledem na celé město. Potom už jsme se přesunuli do městečka Hermsdorf – Klosterlausnitz, asi 20 km od Gery. Ubytováni a po večeři jsme si zahráli fotbal a pár nezdolatelných jedinců ještě vyrazilo na večerní procházku po okolí. Druhý den jsme se vrátili do Gery. Dopoledne jsme si prohlédli školu (moc nás těšily naše obrázky na chodbách školy), nové učebny i výstavu z historie školy, pak jsme vyrazili do centra města. Jeho historická část nás okouzlila, stejně jako návštěva malé botanické zahrady. Na radnici na nás čekalo překvapení – přijetí zástupcem starostky města a paní Fischerová, loutkoherečka, která studovala češtinu u nás v Zahrádkách a nyní nás přišla pozdravit. Potom jsme vystoupali 139 schodů na věž radnice a pokochali se výhledem na celé město. Oběd jsme dostali ve školní jídelně (německý Eintopf s rýží), mimochodem chutnal výborně, někteří z nás si přidávali. Rozloučili jsme se se školou a zamířili naposledy do centra (na drobné nákupy se těšili všichni) a pak již nás čekala cesta na nádraží a odjezd domů.  Škoda, že jsme nemohli zůstat déle… Třeba příští rok – na shledanou, přátelé!!!